FO-byen: Tegninger med pile

På denne side kan du se alle de tegninger som tegneren Gunnar Johnsen har lavet over FO-Byen og dens forskellige bygninger.

Her har vi gengivet tegninger af byningerne i FO-byen med pile til de forskellige indgangsdøre, så man kan vælge det billede, der passer præcist til det arrangement, man skal afholde.

Du er velkommen til at bruge tegningerne i indbydelser, brochurer, foldere og artikler, dog skal du altid oplyse tegnerens navn.

Skal man f.eks. holde en fest i Café Nicolai, er det billedet af Folkeoplysningens Hus med pil til indgang A man skal vælge.

Tallet i den røde cirkel refererer til de store skilte, der er sat op i selve FO-byen, hvor man kan se, hvor alle projekter/beboere holder til.

Du kan downloade tegningerne ved at holde musen hen over, højreklikke og vælge "Gem billede som ...".

 

Indgang A i Folkeoplysningens Hus, Vester Alle 8: de fleste lokaler i huset, heriblandt Café Nicolai

V-Alle-Indgang-A
Desuden kan man let og hurtigt få en rutebeskrivelse fra sit hjem og til Vester Alle 8 på Google



Indgang B i Folkeoplysningens Hus, Vester Alle 8: Ældre Sagen, foredragssal
V-Alle-Indgang-B

 

Butiksindgang

 

Indgang i porten: til Gimle-linjerne Ekstraholdet (3. sal) Jobcoaching (2. sal)  ES sprog (1. sal)Porten-indgang

 

Indgang til Frederiksgade 78A, baghusetFrgade-Baghus-indgang

 

Indgang til Frederiksgade 78B: Gimle-linjen Mandala (2. sal)Frgade-B-indgang

 

Indgang til Frederiksgade 78C, dør 1: Gimle-linjen Det hele Menneske (2. sal)Frgade-C-dør-1

 

Indgang til Frederiksgade 78C: FO-Aarhus' og Gimles administrationslokaler (st. og 1. sal)Frgade-C-dør-2

 

Indgang til Frederiksgade 78C: Opgang 2 (2. sal)Frgade-C-dør-3

 

Indgang til Vester Alle 8: RetshjælpenIndgang-Retshjælpen


 

Til toppen